the beautiful world of peoples.♥____ just MOZILLA.♥
bejelentkezés.♥
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
menu.♥
 

Az itt feltüntettett tartalmak nagyrésze gyűjtött anyag,viszont az oldalról lemásolni TILOS mivel nagyon sok munkám volt benne,hogy amik egy tini vagy akár felnőtt számára érdekesek lehetnek azokat összegyűjteni stbstb.Található az oldalon saját írás is amelyeket kizárólag TILOS ellopni! Szóval megkérnék mindenkit hogy ne lopjon!! Ezen kívül még azt is hozzátenném..hogy tudom hogy a design nem a legjobb,sőt csak egy CSS-kod de ez az oldal nem a kinézetért verseng,hanem a tartalomért,azért küzdök hogy minnél több infoval,és érdekességgel szolgáljak nektek:) És nem csak lányoknak! Hanem lányoknak és fiuknak egyaránt :))
Köszönöm :))

forums/post.♥
 
tests.♥
 
school.♥
 
fun & games.♥
 
life.♥
 
menses*

Mi történik menstruációkor a női szervezetben? Talán már akartál beszélni róla anyukáddal vagy apukáddal, de minden alkalommal, amikor kimondtad, hogy "menstruáció," akkor dadogni, hebegni kezdtél.

Nem baj. Mindenki fél, amikor beszélünk testünk különböző működési folyamatairól, különösen, ha az egyikről esik szó, ami mind közül a legtitokzatosabb, a menstruációról. Talán ez a cikk választ add néhány kérdésedre ebben a témában, ami egy természetes folyamat és minden nőt érint.

Mi a menstruáció?

A pubertáskor kezdete előtt nem sokkal, általában a mellek növekedésének kezdete után, 12- 13 éves kor között jön meg az első menstruációja a lányoknak, amit menarche-nak hívunk. Persze van olyan lány, akinek hamarabb vagy később jön meg, mint a fentebb említett életkor.

A ciklus négy hétig tart, ami kezdődik a vérzéssel és befejeződik a következő ciklus kezdetével, vagyis a következő havi vérzés kezdeti napjával.menstruáció

A menstruációs vér a méhből a hüvelyen keresztül jut ki a külvilágba. A méh egy üreges, körte alakú szerv, ide ágyazódik be a megtermékenyített petesejt (zigóta), védelmet nyújt, táplálja az embriót és a magzatot a terhesség ideje alatt. A hüvely, vagy a "szülőcsatorna" biztosítja az utat a menstruációs folyadék számára a külvilág felé.

A menstruáció alatt általában az első 2- 3 napban erős a vérzés, majd az azt követő 2- 4 napban gyenge a folyás. A menstruációs folyadék vér és méhnyálkahártya szövet keveréke. A teljes menstruációs vérveszteség 4 és 12 teáskanálnyi mennyiség között változhat.

Hogy érezheted magad a menstruációd alatt?

A menstruációs periódus kezdete előtt pár nappal és alatta görcsölhet és puffadtnak érezheted a hasad. A görcsöket a megnövekedett hormonszint okozza. Ezen hormonok (prosztaglandinok) hatására a méh izomzata összehúzódik. Sok tizenévesnek a hasi görcsön kívül, fáj a derekuk vagy a combjuk felső része. Mások hányingerre, hasmenésre, fáradékonyságra, ingerlékenységre panaszkodnak.

A hasi görcsök enyhítésére próbáld meg melegíteni a hasadat fűthető párnával vagy meleg vizes palackkal. De egy meleg vizes fürdő is jó megoldás lehet. Néhány tininél a testmozgás az, ami enyhíti a görcsöket. A testmozgás javítja a vér áramlását és endorfin termelődik, amely a szervezet természetes fájdalomcsillapítója.

Egyszerű, nem vényköteles fájdalomcsillapító is segítséget nyújthat a görcsök ellen. Ezek a gyógyszerek blokkolják a prosztaglandin hormonok hatását. Beszélj a körzeti orvosoddal vagy a nőgyógyászoddal a következő esetekben:

-    ha a görcseid erősek
-    ha a vérzésed hét napnál tovább tart
-    ha már három hónapja nem jött meg
-    ha úgy gondolod, hogy terhes vagy
-    ha tampon használata után lázad és hányingered van
-    ha a görcseid ugyan olyan erősek a vérzésed végén is, mint az elején
-    ha a fájdalomcsillapító nem enyhíti a görcseidet
-    ha a menstruációs ciklusod 21- 45 napnál hosszabb
-    ha a menstruációs vérzésed két év eltelte után sem lesz szabályos
-    ha egy hónapnál több alkalommal marad ki a vérzésed, ami rendszeressé válik
-    ha egymást követő hónapokban marad ki a vérzésed
-    ha a PMS tüneteid súlyosak és már összeegyeztethetetlen az életeddel
-    ha 15 éves vagy és még nem menstruálsz

A görcsök csak a vérzés első 2- 3 napjában erősek, a későbbi napokban enyhülnek, mert a prosztaglandin szintje normalizálódik a szervezetben.

Mennyi ideig tart egy menstruációs ciklus?

Az első alkalommal a vérzés 2-7 napig tart, aztán a következő vérzésedig eltelhet 30- 40 nap vagy még hosszabb idő. A következő vérzésed lehet erősebb vagy gyengébb, mint az első.

Ne aggódj, ha szabálytalan a menstruációd, ha két vérzés között túl sok nap telik el. Vagy két vérzés intenzitása, időtartalma között eltéréseket tapasztalsz. Illetve néha- néha kimarad egy- egy havi vérzésed. Ez a szabálytalanság az elején még normális.

A mensesed normális esetben az első menstruációtól számított két éven belül rendeződni fog. Vannak, akiknek a menstruációs ciklusuk 28 napos, de olyan is akad, akinek 24 napos, sőt van 30-, és 34 napos is. A tiniknél rendszerint két ciklus között 21- 45 nap telik el.

Általában akkor marad ki a vérzésed, ha stressz ér vizsga előtt) téged vagy beteg vagy (influenza). A túl sok testmozgás és az alacsony testsúly is ehhez vezethet.

Ha már rendszeressé vált a vérzésed, akkor több hónapra jelöld be a naptáradba annak kezdetét. Segítségedre lesz abban, hogy időben magadhoz végy tampont vagy egészségügyi betétet és ne történjen semmilyen baleset.

Mit jelent az ovuláció?

Azt a folyamatot nevezzük ovulációnak, amikor a petefészekből kilökődik a petevezetékbe az érett petesejt. Ez általában a menstruációs ciklus közepénél történik meg, tehát a havi vérzés első napjától számított körülbelül a 14. napon.

Vannak nők, akik megérzik az ovulációjukat, ami kellemetlen érzés, de csak rövid ideig tart.

A lányok már úgy születnek, hogy a petefészkükben körülbelül 300 ezer petesejt található. A petefészekben havonta egy megérik az ovuláció előtt. Az egyik hónapban, az egyik petefészekben érik meg a petesejt, a másik hónapban, a másikban. Aki érzi az ovulációját, az azt is érzékelheti, hogy egyszer a jobb oldala görcsöl, máskor meg a bal oldala.

Tampont vagy egészségügyi betétet használjak?tampon

Használhatsz egyiket is, másikat is vagy mind a kettőt egy vérzés alatt. Persze nem egyszerre. A tampont a hüvely belsejébe kell felhelyezni. Léteznek különböző méretben és különböző folyadék megkötő képességű is. A dobozon a cseppecskék számát kell figyelned. Minél több csepp van egy dobozon, a tampon annál nagyobb és annál több folyadékot képes magába szívni.

Nagyon fontos, hogy a tampont legalább négy- nyolc óránként cseréld, elkerülve a szivárgást és a bakteriális fertőzést.  Még akkor is cseréld, ha nem telt meg. Inkább használj kevesebb cseppest, a folyásod intenzitásától függetlenül.

Az egészségügyi betét öntapadós és a bugyid belsejébe kell ragasztani. Az egészségügyi betétek csomagolásán is a cseppecskéket figyeld, mint a tamponok esetében. Találsz betétet a nehéz napokra, a könnyű napokra, illetve a vérzések közti időszakban használd a legvékonyabb, úgynevezett tisztasági betétet.

Ne illatosítottat végy ezekből a termékekből, mert az irritációhoz vezethet. Cseréld az egészségügyi betétedet is négyóránként, hogy elkerüld a szivárgást, a kínos foltokat a ruhádon és a kellemetlen szagokat!

Te döntsd el magadnak, hogy melyik a számodra legkényelmesebb eszköz. Figyelj a tested válasz reakcióira. Azok a lányok, akik sportolnak, praktikusabb nekik tampont használni. Tamponnal úszni is lehet. Viszont más lányok idegenkednek a tampontól, nem kényelmes nekik és előnyben részesítik az egészségügyi betétet.
Akár melyiket választod, mindig tarts egyet a táskád elzárható zsebében.

Mi az a TSS?

Ha nem cseréled megfelelő időközönként a tampont vagy a könnyű napokon is nagy nedvszívó képességű tampont használsz, bekövetkezhet a toxikus sokk szindróma (TSS). Ekkor a baktériumok (Staphylococcus aureus.) által termelt méreganyag felgyűlik a hüvelyben.

Tünetei, a tampon felhelyezése után rövid időn belül kezdődhet:

-    rossz közérzet
-    hányás
-    hasmenés
-    eszméletvesztés
-    nehézlégzés
-    gégeödéma
-    vérnyomás esése
-    pulzusszám emelkedés
-    láz

A TSS- t elkerülni csak akkor lehet, ha egyáltalán nem használsz tampont. De, ha igen, akkor éjjel semmi képen sem. Mindig tiszta kézzel cserélj tampont és gyullad hüvely esetén, ne használd.Ha ilyet tapasztalsz, azonnal távolítsd el a tamponod és keresd fel az orvosod.

Fájdalmas vérzés

Fájdalmas havivérzésről (dysmenorrhoea) beszélünk, ha a menstruációt kifejezett alhasi fájdalom, görcsök kísérik. Az előbb ismertetettel szemben a menses előtti napok tünetmentesek, a fájdalom a menstruáció alatt jelentkezik, az első egy-két napban igen kifejezetten. Gyakori megbetegedésről van szó, elég csak a menses alatti néhány napos visszatérő iskolai hiányzásokra gondolnunk. A fájdalmas havivérzés miatt szenvedők többsége pedig, a megfelelő gyógyszeres kezeléssel tünetmentessé tehető lenne.

A fiatalkorban jelentkező fájdalmas havivérzés hátterében szervi elváltozást általában nem sikerül kimutatni, ezek az esetek gyógyszeres kezelésre jól reagálnak. Az életkor előrehaladtával gyakoribbá válik a másodlagos fájdalmas havivérzés, ilyenkor valamilyen szervi elváltozás (mióma, gyulladás) következménye a fájdalom. Ezekben az esetekben a kiváltó ok megszüntetése és kezelése az elsődleges. Viszonylag gyakran endometriosis húzódik meg a háttérben.A ciklushoz társuló kellemetlen szubjektív panaszok miatt célszerű mielőbb nőgyógyász segítségét kérni.

A menstruáció folyamata

A nemi teljesség korában a petefészekben a ciklus 14. napján tüszőérés következik be, azonban a peteérés nem abszolút feltétele a menstruációnak, a rendszeres havivérzés peteérés nélkül is bekövetkezhet.

Ugyancsak havonta jelentkezik a vérzése a fogamzásgátló tablettát szedő nőknek, azonban ez a vérzés a tabletta hormontartalmának, és nem a petefészek hormontermelésének eredménye. A vérzés ilyenkor a tablettaszedés 7 napos szünetében jelentkezik, és megvonásos vérzésnek nevezzük.

A menses gyakorisága

A szervezetben lezajló hormonális változások eredményeként általában 28 naponta következik be a méhnyálkahártya lelökődése, a menses. A két egymást követő menstruációs vérzés első napjai közötti 28 nap a ciklus hossza, ebbe számítjuk bele a menstruációs vérzés 4–5 napját is.

Semmilyen aggodalomra nem ad azonban okot, ha a ciklusa valakinek ennél néhány nappal rövidebb, esetleg hosszabb. Élettani hormonális működés állhat a 25 napos, csakúgy mint a 31 napos ciklusok hátterében. Ha a ciklus eltérő hossza miatt kérdéses a peteérés megléte, erről több módszerrel megbizonyosodhatunk (ébredési hőmérséklet mérése, ultrahang vizsgálat, vérvétel). Igazolt peteérés esetén az átlagosnál rövidebb vagy hosszabb ciklusok tennivalót nem igényelnek.

Azt is természetesnek tekintjük, ha a ciklusok hossza ugyanazon nőnél egy-két napos különbséget mutat. Az élettani hormonális működést bonyolult szabályozó mechanizmus irányítja, melyet számtalan tényező befolyásol. Utazás, stressz, táplálkozási, életmódbeli változások, fizikai aktivitás egyaránt hatással lehetnek a ciklus hosszára. Érthető, ha vérzésed emiatt egy-két nappal korábban, vagy később jelentkezik az egyébként vártnál.

A menses időpontjának módosítása

Néha mi magunk szeretnénk a mensest a vártnál későbbre csúsztatni, hiszen az előre kiszámolt időpontban külföldi utazás, nyaralás, fontos találkozó szerepel terveink között. Ha fogamzásgátlót szedsz, legegyszerűbben a 7 napos szünet kiiktatásával érheted el a fenti célt. A 21. tabletta bevétele utáni napon vedd be a következő levél első tablettáját. Ily módon vérzésed nem fog jelentkezni, csak a következő adag utáni 7 napos szünetben. Akkor is van lehetőség a menses elcsúsztatására, ha nem szedsz hormonális fogamzásgátlót, ennek pontos módját beszéld meg nőgyógyászoddal!

A 21 napnál gyakrabban, vagy 35 napnál ritkábban jelentkező menses viszont kórosnak tekinthető. A túl gyakori vérzés hátterében gyakran áll szervi elváltozás (gyulladás, ciszta, daganat) vagy hormonális egyensúlyzavar, emellett a fokozott vérvesztés önmagában is veszélyes, és további szövődmények forrása lehet. A túl ritka havivérzés hátterében legtöbbször a hormonális tengely nem kielégítő működése áll. Peteérés egyik esetben sem valószínű, mindkettő részletes kivizsgálást és kezelést igényel.

A menstruáció mennyisége

A menstruációs váladék elsősorban méhnyálkahártya szövettörmeléket és vért tartalmaz. A vérzés mennyisége 80-100 ml körüli, azonban pontos megítélése nehézkes, így inkább a vérzéses napok száma, az elhasznált tampon vagy betét mennyisége alapján tudunk következtetni az átlagosnál bővebb vérvesztésre. Ugyancsak kóros kisebb-nagyobb véralvadékok jelenléte. A hosszabb időn át meglévő bő vérzés gyengeséget, szédülést, vérszegénységet okozhat, és mindenképpen kivizsgálást igényel. A vérzés általában 4-5 napos. Ha vérzésed 7 napnál tovább tart, ez hosszabb távon ugyancsak vérszegénységhez vezethet, érdemes tehát felkeresned nőgyógyászodat.

Az átlagosnál bővebb vérzést okozhat a méh izomfalában elhelyezkedő, vagy a méhnyálkahártya felé növő jóindulatú méhizomdaganat, polip, gyulladás, idősebb korban a méhnyálkahártya túlburjánzása. Nőgyógyászati és ultrahang vizsgálat segítenek a pontos ok tisztázásában. A fenti kórképek a bővebb menstruációs vérvesztés mellett esetleg a ciklus többi napján is okozhatnak több-kevesebb ún. közti vérzést. A menstruációtól független közti vérzés hátterében gyakran hormonális ok áll, azonban hasonló tünetet a méhszáj kóros elváltozása is okozhat, így közti vérzés észlelése esetén mielőbb fordulj orvoshoz!

A terhesség elleni védekezés módja befolyásolhatja a vérzés mennyiségét. Hormonális fogamzásgátló szedése mellett a vérzés mennyisége általában csökken, míg méhen belüli fogamzásgátló eszköz (hurok) viselése esetén a korábbinál valamivel bővebb lehet a menses. Kivétel ez alól a méhen belüli hormonális fogamzásgátló rendszer, melynek egyik fő velejárója éppen a minimális menstruáció. Fogamzásgátló tabletta szedése mellett is előfordulhat igen kevés, csupán jelzésszerű havi vérzés. Aggodalomra ilyenkor semmi okunk nincs, inkább előnyként értekelendő a ritkábban kialakuló vérszegénység, a kevesebb elhasznált tampon vagy betét.

 
love.♥
 
sex.♥
 
tipps.♥
 
törvények.♥
 
boys.♥
 
girls.♥
 
tudtad..?

...hogy a fiúk többsége nem a feneked vagy a melledet nézi meg legelőszőr?

32% mondta, hogy a szemet, a tekintetet tartja a legfontosabbnak. Örök igazság tehát: a szem a lélek tükre.
20% szerint az arc az igazán lényeges. Az arcnak nem "szépnek", hanem szimpatikusnak kell lennie.
14% találja vonzónak a szép, feszes popsit, ami egy buta mondat miatt veszíthet a varázsából.
11% gondolja úgy, hogy egy kedves mosoly a legjobb kezdés egy heves flörthöz. Keep smiling!
9% határozottan állítja, hogy a kisugárzás számít, szemben a szép külsővel, amely üres belsőt takar(hat).
7% szívesen fordul meg egy olyan lány után, akinek szép, hosszú a haja.
5% először a kézre figyel: ha a kéz ápolt, arányos, akkor jöhet a többi testrész. A kéz nagyban utal az ember jellemére.
2% nézi meg először a mellet. A fiúk gondolkodása e téren tehát mégsem olyan egysíkú.

 
CS!